9,9

Atrakcje w okolicy

Atrakcje
w okolicy

Atrakcje w pobliżu

Staw z możliwością łowienia ryb
Trasy idealne do pieszych wędrówek
Park ryb słodkowodnych w Trzciance
Ścieżka nad Bukówką

Poczuj się
w wyjątkowym miejscu

Park Ryb Słodkowodnych znajduje się nad jeziorem Sarcz w Trzciance, przy drodze wojewódzkiej 178 (Poznań – Kołobrzeg). Z dala od hałasu i masowej turystyki można aktywnie spędzić wolny czas poznając budowę anatomiczną najbardziej charakterystycznych gatunków ryb słodkowodnych. Wzdłuż nowo wybudowanych ścieżek pieszo-rowerowych, ustawionych zostało 10 makiet gigantycznych ryb wykonanych ze szczególną precyzją.

O rozmnażaniu ryb, narzędziach rybackich, czy wartościach odżywczych ryb zainteresowani mogą dowiedzieć się z rozstawionych dodatkowo tablic edukacyjnych. Ponadto, na terenie parku znajdują się trzy modele zwierząt leśnych: dzika, jelenia oraz wilka, sześć modeli grzybów: muchomor, koźlarz czerwony, borowik, gąska zielonka i dwie kurki. Osobom, które lubią obserwować drzewa, z pewnością ukaże się olbrzymi, ale łagodny i przyjazny pająk krzyżak.

Atrakcją Parku jest otoczenie, czyli bliskość jeziora i lasu. W sąsiedztwie znajdują się pomosty, slip do wodowania sprzętu wodnego, baza gastronomiczna i hotelowa, wypożyczalnia sprzętu wodnego, wiata z miejscem do grillowania oraz siłownia zewnętrzna i plac zabaw dla dzieci.

Serdecznie zapraszamy do ogólnodostępnego, całorocznego, Parku Ryb Słodkowodnych w Trzciance całe rodziny, jak również szkoły na lekcje biologii. Strona internetowa Parku Ryb Słodkowodnych: ryby.trzcianka.com.pl (źródło – Trzcianka.pl)

Napisz do nas

Ścieżka nad Bukówką zabytkowy park

Niedaleko Smolarni, w lasach Nadleśnictwa Trzcianka, wytyczona została ścieżka przyrodniczo-leśna. Jej trasa biegnie wzdłuż rzeki Bukówki i Stawu Rychlickiego. Na początkowym fragmencie ścieżki znajduje się grupa dębów szypułkowych uznanych za pomnik przyrody. Najgrubszy dąb „Wojtek”, o obwodzie pnia około 7,5 m, należy do najbardziej znanych pomników przyrody powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Jest również najgrubszym drzewem tego gatunku na terenie powiatu. Wiek drzewa ocenia się na około 400 lat. W dalszej części ścieżki, przy ruinach dawnego młyna, znajduje się niewielki cmentarz, który porastają pomnikowe lipy drobnolistne.

W okolicach znajduje się jeszcze jeden interesujący pomnik przyrody – rosnące obok siebie dwa buki zwyczajne. Są one pozostałością po obsadzonej tymi drzewami granicy Księstwa Warszawskiego, stąd nazywane są bukami granicznymi księstwa. Drzewa mają obwody: 3,28 i 3,72 m. Dzięki ustawionym w okolicy wejścia na ścieżkę drogowskazom, można do nich łatwo trafić.

Napisz do nas